Darmowa dostawa od 299,00 zł

Etapy rozwoju dziecka a zabawki

2020-02-28
Etapy rozwoju dziecka a zabawki
Małe dzieci rozwijają się bardzo szybko. Zabawki kupione w okresie ciąży z czasem przestają interesować malucha, kiedy ten nabywa nowe umiejętności takie, jak raczkowanie, chwytanie, mówienie czy chodzenie. Aby zapewnić odpowiednią stymulację na każdym etapie rozwoju, należy podsuwać maluchom co rusz nowe zabawki i akcesoria, które będą wspierać ćwiczenie równowagi czy motoryki.

Stymulacja wzroku noworodka

Noworodek widzi niewiele. Głównie przedmioty znajdujące się tuż przed jego oczami. Wszystkie miękkie zabawki, które dziecko może przytulić będą w tym czasie odpowiednie. Również te, które pobudzają jednocześnie i wzrok i słuch będą przyciągać uwagę malucha. Idealnym przykładem jest karuzela dla niemowląt, dzięki której dziecko może wodzić wzrokiem po przemieszczających się zabawkach i słuchać melodyjki. Również wszelkiego rodzaju światełka i karuzele świetlne będą dla dziecka stymulujące.


Maskotka Baranek Lindy Manhattan Toy

Pierwsze zainteresowanie ciałem

Około drugiego miesiąca życia niemowlak zaczyna interesować się swoim ciałem, a przede wszystkim nóżkami. Chwyta je, ściąga skarpetki, łapie za paluszki. Również w tym czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się maskotki, grzechotki i wszystko, co tylko można złapać w rączkę. Na tym etapie najlepiej podsuwać maluchowi zabawki stymulujące i rozwijające zmysł dotyku. Sprawdzą się tutaj zabawki edukacyjne dla dzieci. Przykładem mogą być książeczki sensoryczne, które dedykowane są najmłodszym. Na kolejnych stronach mogą one dotykać różnych powierzchni, szeleścić materiałem, przekręcać czy dopasowywać elementy – wszystko zależy od modelu i zawartości takiej zabawki.

Książeczka pacynka Bandana Buddies Małpa Skip Hop



Później, im bardziej maluch rozwija motorykę, warto podsuwać mu labirynty dla dzieci. To zabawki, które świetnie ćwiczą chwytanie, kiedy niemowlak chce po prostu przesuwać elementy. Potem, kiedy dziecko jest starsze, ćwiczą także cierpliwość, dokładność i skupienie. Warto pamiętać, że w ofercie znajdziemy labirynty dla dzieci 0+, ale także starszych.

Labirynt z przyssawką gryzak Piłki Manhattan Toy

Ząbkowanie i gryzaki dla niemowląt

Okres ząbkowania to czas, kiedy niemowlak wkłada wiele rzeczy do buzi – począwszy od swoich dłoni, poprzez zabawki, na przypadkowych przedmiotach skończywszy. Aby zapewnić mu bezpieczeństwo, otoczmy go zabawkami dedykowanymi do gryzienia. Przyniosą one ulgę rozpulchnionym i obolałym dziąsłom. Wybierajmy zabawki, wykonane z bezpiecznych materiałów, np. dobrej jakości silikonu. Jeszcze większe wrażenia zapewni maluchowi zimny gryzak, czyli taki, który możemy schłodzić w lodówce. Po pierwsze przyniesie większą ulgę w ząbkowaniu, po drugie delikatny chłód będzie stymulował zmysł dotyku.

Silikonowy gryzak Rączy Płatek Manhattan Toy

Zabawki pomagające raczkować

Ciekawe świata dzieci zazwyczaj same chętnie raczkują i chcą zwiedzać wszystkie zakamarki. Jednak początki nie zawsze są łatwe. Pełzanie i unoszenie pupy nie są wcale takie proste. Zachęcające są więc zabawki, które poruszają się i dziecko musi za nimi wędrować. Mogą to być piłki, samochodziki lub inne przemieszczające się przedmioty, dostosowane do wieku dziecka. Maluch, chcąc je dosięgnąć, będzie poruszać się za nimi, a tym samym zyska motywację do raczkowania.

Drewniana grzechotka, jeż

Gaworzenie i pierwsze rozmowy z zabawkami

Okres gaworzenia rozpoczyna się od rozmów z maskotkami albo innymi niemowlakami. Dorośli nie do końca muszą rozumieć ten język, najważniejsze, że maluch dogaduje się z przytulanką. W tym czasie najlepiej podsuwać dziecku zabawki sensoryczne, które będą otaczać dziecko prawidłowymi dźwiękami i wyraźnie wypowiadanymi słowami. Na początek mogą to być proste dźwięki, które łatwo powtórzyć – odgłosy zwierzątek lub natury. Dzięki nim maluch uczy się naśladować to, co usłyszał. Z czasem warto przechodzić do innych dźwięków, wyrazów i całych zdań. Najlepiej sprawdzą się tutaj typowo edukacyjne zabawki, których producenci jako główny cel postawili właśnie naukę mówienia.

Interaktywna kostka dla dzieci Grające zwierzątka K's Kids

Zabawki dla dziecka, kiedy uczy się chodzić

Kiedy dziecko uczy się stać, zazwyczaj największym oparciem są rodzice lub szczebelki w łóżeczku. Jednak, gdy zaczyna samo spacerować, warto pozwolić mu samodzielnie stawiać kroki przy chodziku. Ważne, by był on dopasowany do wzrostu malucha i dla niego na tyle ciekawy, by chciał z niego korzystać. Wśród oferty pierwszych „pojazdów” możemy znaleźć takie, które będą wielofunkcyjne. Przykładem jest pchacz Carrettino Chocolate od Italtrike, który służyć będzie jako pchacz, potem jako chodzik, następnie jako wózeczek dla maskotek. Takie zabawki rozwijają malucha w wielu aspektach i są po prostu praktyczne.

Pchacz Carrettino Chocolate Italtrike


Zabawki edukacyjne dla dzieci

Zabawki, które rozwijają małą motorykę u dzieci, są bardzo istotne w ich rozwoju. Tutaj warto stawiać na takie, które nie będą szybko nudzić malucha. Stąd proponujemy takie zabawki jak na przykład trójkąt aktywności, na którym z każdej strony jest inne zadanie do wykonania. Dziecko może wykonywać wybrane przez siebie części lub wszystkie po kolei – to już wedle jego upodobań. Ćwiczy przy tym nie tylko ruchy, ale też pamięć i myślenie.

Drewniany trójkąt aktywności Sowa i przyjaciele Hape


Odpowiednio dobrane do wieku i etapu rozwoju dziecka zabawki zapewnią wiele radości podczas obserwowania postępów, które będzie czynić. Pamiętajmy też, że nie każdy maluch musi wykazywać zainteresowanie poszczególnymi rzeczami. Obserwujmy dziecko i podsuwajmy mu co rusz nowe bodźce.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 246 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Perfect and very fast delivery
2023-12-18
bardzo szybka realizacja zamówienia, wszystko OK, dziękuję!
pixel