Jakie zabawki wybrać dla niemowlaka?
2017-03-01
Pytanie nurtujące zarówno przyszłych rodziców, jak i ich najbliższych. Chrzciny, pępkowe czy baby shower - jest wiele okazji, w których zostajemy postawieni przed wyzwaniem kupienia prezentu dla maluszka. Pojawia się tu multum możliwości, ale najważniejsze jest, aby przedmiot ten był nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też przydatny dla rozwoju dziecka. Zastanawiając się, jakie zabawki wybrać dla niemowlaka, miejmy więc na uwadze ich wpływ na rozwijające się zmysły dziecka (zabawki sensoryczne).
Tu pojawia się od lat niezawodna karuzela, która na dalszych etapach będzie cudownie pomagała dziecku również w rozwijaniu motoryki (będzie ono mogło próbować sięgać rączką do zawieszonych na niej elementów).
W tym samym czasie zaczyna się także podnoszenie główki, a następnie próby obrotów z pleców na brzuszek i z powrotem. Jest to więc idealny moment na matę edukacyjną. Pozwoli ona utwierdzać się w kolorach i dźwiękach, ale także wspomoże przy nauce poruszania. Idealnie pasuje do stwierdzenia Doroty Zawadzkiej (Superniani), że zabawka powinna być wielofunkcyjna. Najlepiej jest wybrać matę o grubej podstawie, aby można było rozłożyć ją zarówno w domu, jak i poza nim, bez obaw o zdrowie dziecka.
2. Zwracajmy uwagą na materiał, z jakiego wykonane są produkt dla niemowląt. Zabawki drewniane wykonuje się z dużą dokładnością i pokrywa naturalnymi farbami, stąd ich popularność wśród świadomych rodziców.
3. Przytulanki nie powinny mieć futerka oraz elementów klejonych, które niemowlak może usiłować zjeść. Wszelkiego rodzaju oczka, noski czy inne tego typu fragmenty powinny być szyte.
4. Wybierajmy zabawki spełniające wymogi bezpieczeństwa. W Polsce będą to przede wszystkim normy europejskie. Przedmioty je spełniające oznaczone są symbolem „CE”. Ważne także, aby opakowania zabawek zawierały informacje, że nadaje się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.
Zabawki sensoryczne dla niemowląt
O noworodku mówimy do 1. miesiąca życia, o niemowlęciu do 1. roku. Jest to czas poznawania i interpretacji bodźców dostarczanych przez zmysły. Z czasem również sprawności motorycznej, czyli poruszania się.Jak rozwijać zmysł wzroku u dziecka
Dziecko zaczyna od widzenia w czerni i bieli, z czasem dostrzega podstawowe kolory, takie jak zieleń, czerwień, niebieski i żółty. Kształty widziane przez maluszka są rozmyte, nie widzi on przestrzeni (świat jest dla niego płaski), najlepiej dostrzega z odległości około 30 - 40 cm. Pierwszy zabawą dla dziecka jest obserwowanie, dlatego tak wspaniale spisują się zabawki, które ruszają się same lub mogą być delikatnie przesuwane przez rodzica. W ten sposób niemowlę uczy się właśnie wodzić wzrokiem.Tu pojawia się od lat niezawodna karuzela, która na dalszych etapach będzie cudownie pomagała dziecku również w rozwijaniu motoryki (będzie ono mogło próbować sięgać rączką do zawieszonych na niej elementów).
Prezent na niemowlaka a zmysł słuchu
Kolejny ze zmysłów rozwijających się u dzieci na tym etapie to słuch. Zaczynają one co prawda słyszeć, będąc jeszcze w brzuchu mamy, ale delikatne, szumiące dźwięki wspomagają rozwój i uspokajają. Stąd biorą się wszelkiego rodzaju szumiące pluszaki, pozytywki dla dzieci czy grzechotki – początkowo używane przez rodziców do przykucia uwagi malucha. Później gdy niemowlę potrafi już samodzielnie trzymać, grzechotki uświadamiają mu, że jego ruch może wywoływać reakcje przedmiotów – dźwięk.Zabawki stymulujące zmysł dotyku
Należy zdać sobie sprawę, że poza wzrokiem i słuchem człowiek poznaje także poprzez dotyk. Ważne są więc zabawki zszyte z różnych rodzajów materiałów, takie jak kocyki, maty, miękkie klocki. Około trzeciego miesiąca niemowlę jest już w stanie utrzymać podany mu przedmiot. Dopiero w trakcie czwartego będzie ono wyciągało rączkę, żeby samemu po coś sięgnąć pod kontrolą wzroku – z początku po łuku, później po linii prostej.W tym samym czasie zaczyna się także podnoszenie główki, a następnie próby obrotów z pleców na brzuszek i z powrotem. Jest to więc idealny moment na matę edukacyjną. Pozwoli ona utwierdzać się w kolorach i dźwiękach, ale także wspomoże przy nauce poruszania. Idealnie pasuje do stwierdzenia Doroty Zawadzkiej (Superniani), że zabawka powinna być wielofunkcyjna. Najlepiej jest wybrać matę o grubej podstawie, aby można było rozłożyć ją zarówno w domu, jak i poza nim, bez obaw o zdrowie dziecka.
Na co uważać przy wyborze zabawki dla niemowlaka?
1. W momencie, kiedy dzieci rozpoczynają samodzielnie trzymać przedmioty, niestety – zaczynają je także wkładać do buzi. Trzeba więc być pewnym, że wybrane dla nich zabawki dadzą się łatwo umyć, aby uniknąć pleśniawek i zapalenia jamy ustnej. Dobre będą wszelkiego rodzaju gryzaki.2. Zwracajmy uwagą na materiał, z jakiego wykonane są produkt dla niemowląt. Zabawki drewniane wykonuje się z dużą dokładnością i pokrywa naturalnymi farbami, stąd ich popularność wśród świadomych rodziców.
3. Przytulanki nie powinny mieć futerka oraz elementów klejonych, które niemowlak może usiłować zjeść. Wszelkiego rodzaju oczka, noski czy inne tego typu fragmenty powinny być szyte.
4. Wybierajmy zabawki spełniające wymogi bezpieczeństwa. W Polsce będą to przede wszystkim normy europejskie. Przedmioty je spełniające oznaczone są symbolem „CE”. Ważne także, aby opakowania zabawek zawierały informacje, że nadaje się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2017
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi